Jau ne kartą rašėme apie tai, kaip vadovui sėkmingai įsidarbinti ir įsitvirtinti naujoje kompanijoje. Jei galvojate, kad sėkmingai palikti dabartines pareigas yra žymiai lengviau – neskubėkite. Išeinant padarytos klaidos dar ilgai gali jus persekioti ir trukdyti tolesnei karjerai.
Tarptautinė vadovų paieškos ir konsultacijų kompanija “Heidrick & Struggles” praėjusią vasarą paskelbė daugiau nei 600 vadovų, savanoriškai palikusių pareigas, apklausos rezultatus: net 84% profesionalų pripažino elgęsi netinkamai ir kitą kartą klaidų nekartotų.
Vadovai dažniausiai apgailestavo kritikavę tuometinį darbdavį, vadovybę, kolegas, tinkamai neįvertinę išėjimo laiko ir to įtakos verslui, nesugebėję tinkamai paaiškinti išėjimo priežastis, blaškęsi, neperdavę darbų, nenustatę konkrečios išėjimo datos ir kt.
Dėl šių ir kitų klaidų nukenčia reputacija, santykiai su kolegomis, partneriais, sumažėja karjeros galimybių, sumenkti gali net ir būsima alga.
Savo ruožtu Ina Skiauterienė, konsultacijų ir vadovų bei personalo paieškos ir atrankos bendrovės “MPS Baltic” direktorė ir partnerė, papildo, kad panašios klaidos būdingos ir atleidžiamiems vadovams.
“Dažnai tokiais atvejais galvojama – “gal man jau nebeverta darbui skirti tiek daug jėgų?” Tačiau jei dėl vienų ar kitų priežasčių tenka palikti dabartines pareigas, nepamirškite verslo etikos ir savo reputacijos. Tai jus lydės visur”, – sako pašnekovė ir pabrėžia, kad tai ypatingai aktualu tokioje mažoje rinkoje kaip Lietuva.
Ji prisimena vieną kandidatą į vadovus, anksčiau dirbusį reorganizuojamoje bendrovėje – nei jis pats, nei kiti darbuotojai nebuvo tikri dėl savo ateities.
“Tačiau buvę kolegos pasakojo, kad tuometinis vadovas toliau tęsė darbus ir vykdė savo pareigas lyg niekur nieko, kai tuo metu kiti panikavo ieškodami naujų darbų. Tai tapo labai rimta rekomendacija šiam kandidatui – žmogus suvaldė emocijas ir teikė prioritetą dabartinėms pareigoms”, – pasakoja I.Skiauterienė.
Anot jos, būtent pyktis ir šokas gali pakišti vadovui koją, jei norima tinkamai atsisveikinti, perduoti darbus, pasirūpinti klientais ir nesusigadinti reputacijos bei karjeros.
“Teko konsultuoti vieną ilgametį vadovą, turintį 20 metų patirties ir vertinamą tarptautiniu mąstu. Ir nors jis pats nujautė, kad gali būti atleistas, jį vistiek šokiravo žinia, jog po mėnesio neteks darbo”, – sako “MPS Baltic” direktorė. Tuomet vadovui pagelbėjo pusmetį trukusi išdarbinimo programa, padėjusi susitvarkyti su emocijomis, susiplanuoti tolesnius žingsnius ir galų gale rasti naują darbą.
Savo ruožtu, kai vadovas jaučiasi įkalintas dabartinėse pareigose ar nori greitos karjeros, jis taip pat turėtų labai gerai apgalvoti, kaip atsisveikinti su darbdaviu.
“Tai labai priklauso nuo santykių su akcininku. Bet reikia būti pasiruošus, kad net jei pranešite, jog išeinate po pusmečio, jus gali išprašyti tuoj pat”, – sako konsultantė ir pataria prieš paskelbiant apie savo apsisprendimą jau pasidairyti kitų darbo galimybių. Taip pat patariama apsispręsti, kokios tolesnės karjeros norima, kad vadovas neperšoktų “nuo vilko ant meškos”.
Tad nepaisant išėjimo priežasčių – vadovas atleidžiamas ar pasitraukia pats – reikia itin gerai apgalvoti būsimą komunikaciją ir veiksmus, jei norite sau nepakenkti ir pasikloti tvirtesnius pamatus tolesnei karjerai.
Pabaigai – keletas patarimų iš minėtos, daugiau nei 600 vadovų apklausos, kaip sėkmingai atsisveikinti, jei išeinate pats/pati:
- Pirmiausia savo sprendimą aptarkite su savo vadovu, valdyba;
- Įvykdykite visus pažadus savo komandai, net jei reikėtų dirbti vakarais ir savaitgaliais;
- Bendradarbiaukite su jus pakeisiančiu vadovu (jei jis yra);
- Gerai apgalvokite, kokiu metu išeinate ir kaip tai paveiks dabartinę bendrovę ir komandą;
- Būkite pasiruošę blogiausiam scenarijui, jei jus atleistų iškart, vos tik pranešus apie planus;
- Pereinamuoju laikotarpiu prioritetas turi būti dabartinio, o ne būsimo darbdavio poreikiai;
- Nekeiskite savo sprendimo, net jei gavote patrauklų pasiūlymą iš dabartinio darbdavio;
- Tinkamai pasiruoškite paaiškinti pasitraukimo priežastis – repetuokite padedami patikimų patarėjų;
- Jei reikia, bendradarbiaukite ieškant naujo vadovo.
English version:
http://executivegrow.com/2017/10/kaip-iseinant-is-darbo-neprisisaudyti-i-kojas-how-not-to-trip-over-when-leaving-a-job/